Bir sektörün doğuşu için birilerinin o döneme kadar yapılmamışı yapması ve bunda başarılı olması gerekir. Türkiye’de et işleme makineleri sektörü adına bunu başaran Arı Makina;1963 yılında Kemal Arıcı tarafından kurulmuş olup Türkiye’nin ilk kıyma makinesini üretti. Kocaoğlu Et Pazarları sahibi Sayın Orhan Kocaoğlu ile Türkiye’nin ilk şanzımanlı 22 ve 32’lik kıyma makinası kırmızı tip kıyma makinesi tasarlanıp üretimine geçildi.

Zamanında önünde tabir-i caizse kuyruklar oluşan o ilk kırmızı kıyma makinelerinden bu yana daha birçok ilke imza atıldı.

Türkiye’nin ilk TSE belgeli makinalarını üreten Arı Makina’nın hikayesi 1963-1965 yıllarında Apikoğlu Sucukları’ndan Sayın Agop ve Hayık beyefendilerin teşvikiyle başladı.

Namlı Pastırma’dan Sayın Necdet Mapa ve Beşler Sucukları’ndan Sayın Bahri Beşler’in teşvikleriyle ilk salam-sucuk makinaları imal edildi.

Bu noktada tarihi gelişim sürecine bakıldığında; Arı Makina’nın et işleme sektörü için gerekli olan büyük çapta sanayi tipi kıyma makineleri, kuter, karıştırma, porsiyonlama, hamburger köfte form, klips, fırın, testere ve taze-donuk et parçalama gibi birçok et işleme makinesinde de öncü firma olmaya devam etti.

Arı Makina 2007 yılında, Cliopack alt markasıyla, et işleme makinelerinin yanı sıra paketleme makineleri alanında da öncü ve dahi çözümler sunmaya başladı.

Bugün Arı Makina, Türkiye'nin en büyük et işleme makineleri üreticisi konumundadır. Yılların kazandırdığı uzmanlık ve kalitesinin Avrupa standartlarında olduğu CE belgesiyle tescillenmiş Arı Makina ve Cliopack markaları ile sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada faaliyet göstermektedir. Bugün tüm dünya ülkelerine ihracat yapabilme kapasite ve tecrübesine sahip olup dünyanın farklı ülkelerinde temsilciliklere ve distribütör ağına sahiptir.

Voleks
Cliopack
Arıcı Makina
ArıShowRoom
Arıpack